Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Młynie Wiedzy rusza nowy cykl spotkań „Nauka to takie proste”

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
W czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie z udziałem toruńskich naukowców. Będzie poświęcone językowi
W czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie z udziałem toruńskich naukowców. Będzie poświęcone językowi Sławomir Kowalski
W toruńskim centrum nowoczesności zwykle odbywają się warsztaty naukowe i ciekawe wystawy. Teraz przyszedł czas na naukowe spotkania.

„Nauka to takie proste” to wspólne przedsięwzięcie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Książnicy Kopernikańskiej. To cykl autorskich spotkań poświęconych publikacjom o charakterze popularno-naukowym.

Nowy przedmiot badań

Pierwszy wieczór autorski, który odbędzie się w najbliższy czwartek będzie dotyczył książki dwóch naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Przemysława Żywiczyńskiego i Sławomira Wacewicza: „Ewolucja języka. W stronę hipotez gesturalnych”.

Uczestnicy spotkania w Młynie Wiedzy będą mogli poznać odpowiedzi na takie pytania jak m.in. Dlaczego język jest wyjątkowy? Jak powstał? Kiedy to się stało?

- Postawiliśmy sobie zadanie zaprezentowania ewolucji języka jako nowej dziedziny badawczej: zarysowania jej tła pojęciowego, interdyscyplinarnej specyfiki badań i dynamiki rozwoju. Pokazujemy również obecny kształt tej dziedziny badawczej, poprzez omawianie centralnych dla ewolucji języka wątków oraz tych relegowanych na jej peryferia - wyjaśnia Przemysław Żywiczyński.

Zobacz także:Toruń. W ZS nr 8 działa pierwsze poidełko z wodą dla uczniów [ZDJĘCIA]

Warto podkreślić, że książka jest pierwszą monografią, która przedstawia polskiemu czytelnikowi ten rozwijający się obszar badań, jakim jest ewolucja języka. Przemysław Żywiczyński i Sławomir Wacewicz są twórcami Centrum Badań nad Ewolucją Języka, które działa przy Wydziale Filologicznym UMK i którego pracami kierują. Flagowy projekt Centrum to cykl konferencji „Protolang”, organizowanych od 2009 roku i dotyczących wczesnych etapów rozwoju języka w filogenetycznej historii człowieka.

- Publikacja toruńskich naukowców jest bardzo cenną pozycją, dzięki której można dowiedzieć się, w jaki sposób ewolucyjnie rozwijała się komunikacja człowieka i jak doszło do tego, że człowiek przemówił. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18 w przestrzeni wystawy „Rzeka”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny - zapowiada Marcin Centkowski z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Transmisja na żywo

Spotkanie autorskie z Przemysławem Żywiczyńskim i Sławomirem Wacewiczem poświęcone książce „Ewolucja języka. W stronę hipotez gesturalnych.” poprowadzi toruński dziennikarz Tomasz Pasiut. Dodajmy, że wieczór w Młynie Wiedzy będzie transmitowany na żywo poprzez serwis YouTube. Link do transmisji zostanie zamieszczony w dniu spotkania w serwisach społecznościowych i na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Polecamy:

Zobacz galerię: Start balonu stratosferycznego spod Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska