Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Toruniu chwali się swoimi bezcennymi skarbami

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Najstarszy dokument, jaki można zobaczyć na kościelnej wystawie w toruńskim archiwum, pochodzi jeszcze z czasów sprzed lokacji miasta
Najstarszy dokument, jaki można zobaczyć na kościelnej wystawie w toruńskim archiwum, pochodzi jeszcze z czasów sprzed lokacji miasta Sławomir Kowalski
Takiej okazji nie można odpuścić. Na wystawie w toruńskim Archiwum Państwowym pojawiły się... odpusty i inne ciekawostki.

Kilka razy zdarzało już nam się podróżować w czasie z „Obrazami cudownymi i miejscami w dzisiejszej Dyecezyi Chełmińskiej” pod pachą. Wydana w 1880 roku książka była m.in. naszym przewodnikiem podczas wyprawy w przeszłość Barbarki.

Autor tego dzieła ksiądz Jakub Fankidejski opisał początki oraz rozwój kultu św. Barbary, wspomniał również o odpustach, jakie w wiekach średnich przyznawali różni kościelni dostojnicy z papieżem na czele tym, którzy wybrali się do Barbarki z pielgrzymką.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby zobaczyć jeden z takich dokumentów, na który ponad 130 lat temu powoływał się ksiądz Fankidejski, powinien odwiedzić główną siedzibę Archiwum Państwowego w Toruniu przy placu Rapackiego 4. Z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Archiwów oraz obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski została tam otwarta wystawa poświęcona toruńskim kościołom.

Dokument dotyczący odpustu dla pielgrzymów odwiedzających miejsce kultu świętej Barbary znajduje się w pierwszej gablocie. W pozostałych kryje się wiele innych skarbów ze zbiorów jednego z najstarszych archiwów w Polsce.

- To bardzo piękny dokument, proszę spojrzeć na pieczęcie i sposób ich mocowania - zachwyca się Beata Herdzin, dyrektor toruńskiego Archiwum, spoglądając na pismo z 1475 roku udzielające sto dni odpustu tym, którzy odwiedzają kościół św. Mikołaja w Toruniu oraz składają ofiary na jego potrzeby. Kościoła już nie ma, ale dokument został.

Ciekawie wygląda również prezentowane w Archiwum wystawione w XVIII wieku zaświadczenie wyznania. Przypomina jakiś magiczny talizman. Natomiast podpisany przez króla Jana III Sobieskiego dokument gwarantujący toruńskim luteranom wolność wyznania wygląda bardzo nobliwie i urzędowo.

Najstarszy dokument pochodzi jeszcze sprzed lokacji miasta. Papież Grzegorz IV zwraca się w nim do różnych hierarchów kościelnych z prośbą o pomoc tym, którzy wybierają się na krucjatę przeciw Prusom.

Poza pismami na wystawie można również zobaczyć toruńskie kościoły - istniejące oraz które przeszły już do historii. Widać je na archiwalnych planach, rysunkach, szkicach i zdjęciach. Te ostatnie pokazują również miasto, jakiego dziś nie zobaczymy, pochodzą z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Ekspozycja będzie czynna do końca czerwca. Można ją zwiedzać w godzinach 8.30-14.30 w budynku przy placu Rapackiego 4. Wstęp jak zawsze wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska