Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby hojnego antykwariusza na wystawie w toruńskim ratuszu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Cornelius Gysbrechts, „Trompe  l’oeil ze skrzypcami, przyborami malarskim i autoportretem”, po 1683 roku (obraz z Zamku Królewskiego)
Cornelius Gysbrechts, „Trompe l’oeil ze skrzypcami, przyborami malarskim i autoportretem”, po 1683 roku (obraz z Zamku Królewskiego) A. Ring, L. Sandzewicz/archiwum
Tadeusz Wierzejski był jednym z najsławniejszych polskich kolekcjonerów sztuki i jednym z najhojniejszych darczyńców w dziejach polskich muzeów. Jego dar stał się m.in. zaczątkiem Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą.

Dzieła sztuki Tadeusz Wierzejski zaczął zbierać w dwudziestoleciu międzywojennym we Lwowie. Potem prowadził antykwariat w Krakowie, był też kustoszem warszawskiego Muzeum Narodowym. Zgromadził wielką i różnorodną kolekcję. Imponujący był zwłaszcza jego zbiór porcelany miśnieńskiej.

Przez pół wieku (a najintensywniej w ostatnich latach życia) przekazywał swoje zbiory polskim muzeom. Pierwszą obdarowaną przez niego placówką było jeszcze przed wojną Muzeum Miejskie w Bydgoszczy. Tuż po wojnie ofiarował meble do pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Obdarował też m.in. Zamek Królewski na Wawelu i odbudowany Zamek Królewski w Warszawie.

Broń hetmana i obrazy

Pierwszą część swojej kolekcji dalekowschodnich skarbów Tadeusz Wierzejski przekazał Muzeum Okręgowemu w Toruniu dokładnie 50 lat temu.

Z tej okazji w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wyjątkowa wystawa złożona z najciekawszych dzieł sztuki i zabytków podarowanych przez niego muzeom i bibliotekom (a także przez nie od kolekcjonera kupionych). Skarby z kolekcji słynnego antykwariusza wypożyczono m.in. z muzeów narodowych w Warszawie i Poznaniu oraz z warszawskiego Zamku Królewskiego. To około 300 obrazów, grafik, rysunków i cennych przedmiotów - od kobierców po meble i szkło.

Są wśród nich grafiki Albrechta Dürera, szkic Aleksandra Gierymskiego, buzdygan hetmana Stanisława Jabłonowskiego, są starodruki i jest porcelana podarowana zamkowi na Wawelu.

Wystawa pt. „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach” otwarta zostanie w piątek o godz. 17, a oglądać ją będzie można do 4 września. Kuratorem jest Paweł Czopiński.

Pożegnanie z tingatinga

Wśród współczesnych kolekcjonerów od lat modne jest afrykańskie malarstwo tingatinga - urzekające kolorystyką sceny rodzajowe i obrazy zwierząt autorstwa artystów ludowych. Kolekcję obrazów tingatinga zgromadzoną przez Ewę i Eugeniusza Rzewuskich można jeszcze tylko do niedzieli oglądać w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

We wtorek o godz. 16.30 przy tej wystawie zatytułowanej „Kresy, biesy i lampart w cętki. Dzieła artystów ludowych z Tanzanii i Mozambiku” prelekcję wygłosi Olga Pawlik, studentka etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadziła badania antropologiczne w Tanzanii, zajmując się m.in. religijnością mieszkańców tego kraju i malarstwem tingatinga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska