Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atramentowa muzyczna podróż do zakamarków ludzkiej duszy

Redakcja
Stanisława Celińska na swoim koncie ma wiele niezapomnianych ról filmowych oraz teatralnych. W Toruniu poznamy jej muzyczne oblicze
Stanisława Celińska na swoim koncie ma wiele niezapomnianych ról filmowych oraz teatralnych. W Toruniu poznamy jej muzyczne oblicze Archiwum
Na scenie spędziła już prawie pięć dekad. Nadal nie zwalania tempa, wciąż podejmując nowe wyzwania. W najbliższy poniedziałek w sali koncertowej na Jordankach wystąpi Stanisława Celińska.

[break]
Najjaśniejszą gwiazdą, której występ organizuje w najbliższym czasie Impresaryjny Teatr Muzyczny, będzie Stanisława Celińska. Aktorka, która świętował w ubiegłym roku 45-lecie pracy artystycznej, wydała niedawno poruszającą płytę zatytułowaną „Atramentowa”. Przygoda z jej powstaniem rozpoczęła się w 2009 roku. Na Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewała napisaną specjalnie dla niej piosenkę „Atramentowa Rumba”. Po tym występie okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą.

Z tekstami Staszczyka

Na płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory artystki (w tym m.in. „Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan” grupy Hey), które dzięki nowemu wykonaniu nabrały zupełnie innego charakteru.

- Jeśli ktoś mówi mi, że po przesłuchaniu niektórych z tych kompozycji ma łzy w oczach, to jest to dla mnie najlepsza nagroda - mówiła Stanisława Celińska podczas jednej z wywiadów. - Lubię wyzwania, a więc wspólnie z Maciejem Muraszko przygotowujemy już kolejną płytę. To zawsze jest podróż w głąb swojej duszy, aby zadawać sobie pytania dotyczące Boga, siebie i miłości...

Koncert Stanisławy Celińskiej odbędzie się 2 maja w sali na Jordankach o godz. 19. Bilety są do nabycia w siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej 8 oraz w kasie CKK Jordanki. Kilka dni później, bo 4 maja, Teatr Muzyczny zaprasza do obejrzenie swojego repertuarowego spektaklu „Open Chopin: upside-down”. Sztuka przypomina twórczość wybitnego polskiego kompozytora przenosząc go w czasy współczesne.

Bilet za 400 groszy

Warto wspomnieć, że Teatr Muzyczny przystąpił do finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego akcji „Bilet za 400 groszy”. W tegorocznej edycji pod hasłem „Grosze grają rolę” weźmie udział 90 teatrów z 39 polskich miast, a symboliczna cena biletu nawiązuje do rocznicy śmierci Williama Szekspira. Dzięki temu już 21 maja o g.17 i 20 będzie można obejrzeć monodram „Jutro będzie za późno” inspirowany losami Wiery Gran, polskiej piosenkarki oraz aktorki. Artystka wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości, których do wybuchu wojny nagrała aż 60 (na 28 płytach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska