Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś i jutro artyści nie będą na scenie samotni

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
„Rozgrzewka” przed występem. Na zdjęciu Marta Kowalczyk, która wystąpiła wczoraj jako ostatnia uczestniczka pierwszego etapu
„Rozgrzewka” przed występem. Na zdjęciu Marta Kowalczyk, która wystąpiła wczoraj jako ostatnia uczestniczka pierwszego etapu Jacek Smarz
W Dworze Artusa rozpoczyna się drugi, półfinałowy etap IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego - Toruń 2016. Troje Koreańczyków, dwie Japonki, Polka, Ukrainka, Turczynka, Rosjanka, Francuz, Niemiec i Kanadyjczyk powalczą o finał.

Wylosować numer jeden i grać przed jury o dziewiątej rano - tego uczestnicy konkursów muzycznych raczej nie lubią. Na trwającym w Toruniu IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, jedynka przypadła w udziale Hectorowi Burganowi z Francji. I okazała się, jak dotąd, szczęśliwa.

Od soboty rano do poniedziałkowego popołudnia trwały przesłuchania pierwszego etapu. W niedzielę zagrała m.in. Monika Orłowska, grudziądzanka z pochodzenia, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Piszący na bieżąco recenzje z konkursu red. Adam Rozlach z radiowej „Jedynki” pochlebnie ocenił jej występ.

Szczęśliwa dwunastka

Wczoraj po południu jury w składzie: Konstanty Andrzej Kulka, Roland Baldini, Mirosław Jacek Błaszczyk, Siergiej Krawczenko, Michael Stricharz i Tomasz Tomaszewski zdecydowało, kto z 23 (jedna osoba z zakwalifikowanych 24 nie dojechała) uczestników pierwszego etapu zagra w drugim, półfinałowym. To: Hector Burgan z Francji, Aleksandra Li z Rosji, Merve Birbir z Turcji, Hwa-pyung Yoo, Gyehee Kim i Sujin Lim z Korei Południowej, Eimi Wakui i Yukiko Uno z Japonii, Maria Krasniuk z Ukrainy, Daniel Kogan z Kanady, Roksana Kwaśnikowska z Polski i Al-brecht Menzel z Niemiec.

Przed nimi kolejne niełatwe zadanie. W drugim etapie, który rozpoczyna się dziś o godz. 11.00 (potrwa do godz. 19.00; podobnie jutro), muszą wykonać recital trwający 40-45 minut. Tym razem nie będą na scenie samotni, towarzyszyć im będą pianiści. W programie recitalu musi się znaleźć XX-wieczny utwór polskiego kompozytora.

Napisać do „Nowości”

Zmaganiom młodych skrzypków towarzyszą dwa inne konkursy. Jeden zaadresowany jest do młodych kompozytorów. Jego pierwsza edycja swoje zwieńczenie miała w piątek. Publiczność koncertu inaugurującego konkurs skrzypcowy mogła usłyszeć zwycięski utwór na skrzypce solo, wybrany z 21 nadesłanych. „Kep” (po węgiersku - obraz) Tomasza Citaka, wykonany przez studenta Akademii Muzycznnej w Poznaniu, torunianina Adama Siebersa, podobał się publiczności. Na prawykonanie przyjechał kompozytor.

Tym razem przed młodymi twórcami postawiono inne zadanie - na II Konkurs Kompozytorski należało napisać utwór na skrzypce z orkiestrą. Partytury już napłynęły do Torunia. Która kompozycja najbardziej przypadła do gustu kompozytorskiemu jury, dowiemy się w niedzielę na koncercie galowym kończącym festiwal.

Drugi festiwalowy konkurs jest dla wszystkich, a decyzję o udziale w nim podjąć można choćby... dziś. To konkurs na recenzję z dowolnie wybranego wydarzenia II Festiwalu Skrzypiec, zaadresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych słuchaczy. Jeszcze do piątku organizatorzy czekają na artykuły. Ich format, sposób dostarczenia itp. szczegółowo określa regulamin, który można znaleźć na stronie internetowej www.violintorun.tos.art.pl.

Najlepsza recenzja zostanie opublikowana w „Nowościach”, a wśród nagród są też bilety na koncerty.

Nagrody regulaminowe:

I Nagroda - 12 000 euro i statuetka Astrolabium,

II Nagroda - 8000 euro,

III Nagroda - 5000 euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska