Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne, intrygujące, przerażające - zdjęcia z bliska i z bardzo daleka

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zdjęcie Grzegorza Olkowskiego pt. „Wspólny gołębnik” (w wersji czarno-białej) zdobyło wyróżnienie w dziale „sport”
Zdjęcie Grzegorza Olkowskiego pt. „Wspólny gołębnik” (w wersji czarno-białej) zdobyło wyróżnienie w dziale „sport” Grzegorz Olkowski
Zdjęcia wykonywane do gazet mają zwykle krótki żywot. A przecież niektóre z nich zasługują na miejsce w galerii sztuki. Takie zobaczymy w Dworze Artusa.

[break]
Ciężarna trzynastolatka prezentuje śpioszki przygotowane dla mającego się urodzić dziecka. Na śpioszkach widnieje napis „Nie jestem aniołkiem”. W tle wisi makatka z wizerunkiem Jezusa.

To zdjęcie autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Jacka Smarza, zatytułowane „Dżesika”, zdobyło drugą nagrodę w kategorii „życie codzienne” w regionalnym konkursie fotografii prasowej w 2014 roku. Zdjęcie zostało wykonane do reportażu Małgorzaty Oberlan.

Najlepsze z gazet

- To było rano, pora karmienia gołębi i ich treningu. Opiekun szedł z karmą, a ptaki na jego widok podrywały się do lotu - tak fotoreporter „Nowości” Grzegorz Olkowski wspomina chwilę, gdy powstało jedno z jego nagrodzonych zdjęć.

To zdjęcie ilustrowało na naszych łamach reportaż ze wsi Brzeszczki Duże koło Rypina. Mieści się tam ogromny gołębnik, w którym hodowane i przygotowywane do zawodów są gołębie pocztowe, należące do hodowców z całego świata. Fotografia zdobyła na wspomnianym konkursie wyróżnienie w kategorii „sport”.

Dla fotoreporterów z naszego województwa ten konkurs był ważnym wydarzeniem. - Jacek Smarz, fotoreporter

Fotografie Jacka Smarza i Grzegorza Olkowskiego znalazły się na wystawie „Regional Press Photo 2014”, którą od 13 stycznia będziemy mogli oglądać w „Dworze Artusa”. Oprócz „Dżesiki” i „Wspólnego gołębnika” na wystawie zobaczymy też wyróżnione w kategorii „kultura” zdjęcie pt. „Skrzypaczka” Jacka Smarza, wykonane na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu. Zobaczymy także „Lawę” Grzegorza Olkowskiego (wyróżnienie wśród fotografii przedstawiających środowisko naturalne).

Ekspozycja jest pokłosiem zorganizowanego przez Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i fundację „Gaudeamus” przeglądu najciekawszych zdjęć fotoreporterów z województwa kujawsko-pomorskiego. W jego ostatniej odsłonie, rozstrzygniętej pod koniec 2014 roku, wzięło udział 37 autorów.

Jury oceniło 438 zdjęć w pięciu kategoriach: kultura, życie codzienne, wydarzenia, sport i środowisko. Wyłoniło 20 laureatów. Konkurs miał formułę biennale - odbywał się co dwa lata - i, jak przekonuje Jacek Smarz, dla fotoreporterów z województwa był ważnym wydarzeniem.

Z tundry, puszczy i miasta

A już od jutra w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” można oglądać najlepsze zdjęcia z konkursu „Wildlife Photographer of the Year 2015”. Są zachwycające, a czasem przerażające.

Na przykład najlepsza fotografia w kategorii „ptaki”, wykonana przez Amira Ben-Dova z Izraela, przypomina tradycyjny japoński drzeworyt.

Zaś zdobywca pierwszej nagrody w dziale „ssaki” (i jednocześnie laureat grand prix konkursu) Don Gutoski z Kanady otrzymał ją za wizerunek rudego lisa, niosącego zakrwawione ciało swojego „kuzyna”, białego lisa arktycznego. W trudnych warunkach kanadyjskiej tundry te blisko spokrewnione zwierzęta bratobójczo walczą o pożywienie.

„Wildlife Photographer of the Year” to najważniejsza rywalizacji autorów zdjęć dzikiej przyrody. Po raz pierwszy organizowało ją samodzielnie londyńskie Muzeum Historii Naturalnej (wcześniej wspólnie z BBC). To konkurs wyjątkowy również dlatego, że może w nim wziąć udział każdy, komu uda się obiektywem aparatu niebanalnie uchwycić życie dzikich zwierząt lub roślin, czy też wodę, góry, wulkany...

Swoje prace nadesłać mogą nawet dzieci. Nie liczą się klasa sprzętu fotograficznego ani wcześniejsze osiągnięcia. Ważne, że było się we właściwym czasie i miejscu i nacisnęło spust migawki. Oczywiście, nie bez znaczenia jest zmysł plastyczny. A owym właściwym miejscem nie musi wcale być tundra, pustynia, sawanna ani puszcza - w jednej z wielu kategorii konkursu oceniane są zdjęcia wykonane w miastach. Wszak i tam toczy się życie dzikich zwierząt, kwitną i owocują rośliny niekonieczne sadzone przez ludzi.

W „Młynie Wiedzy” obejrzymy dzieła 76 fotografów z 23 krajów. Pokonkursową wystawę, która objeżdża świat i co roku pokazywana jest w kilkudziesięciu krajach, w Polsce możemy zobaczyć po raz czternasty, a w Toruniu po raz ósmy. Po raz pierwszy jednak to tutaj rozpocznie ona swoje polskie tournée, którego organizatorem jest agencja „Zegart”.

Warto wiedzieć: Co, gdzie, kiedy?

Wystawę „Wildlife Photographer of the Year 2015” można oglądać w „Młynie Wiedzy” od 9 stycznia do 7 lutego. Bilety (na wszystkie ekspozycje placówki) kosztują 15 i 10 zł.

Wystawa „Regional Press Photo 2014” będzie czynna w „Dworze Artusa” od 13 stycznia do 12 lutego w godz. od 9.00 do 18.00 i w czasie imprez. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska