Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[Muzeum Okręgowe zaprasza] Co da się wyczytać z prahistorycznego garnka?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
„Bestię z rogami baranka” Albrechta Duerera, drzeworyt z księgi wydanej w 1511 roku, można oglądać na wystawie z okazji 140-lecia TNT
„Bestię z rogami baranka” Albrechta Duerera, drzeworyt z księgi wydanej w 1511 roku, można oglądać na wystawie z okazji 140-lecia TNT Archiwum Muzeum Okręgowego
Wiersze do oglądania, ceramiczne garnki sprzed tysiącleci oraz dorobek 140-latka można zobaczyć w toruńskim Ratuszu Staromiejskim i w Kamienicy pod Gwiazdą.

[break]
Jedne służyły do przygotowywania i przechowywania pożywienia. Inne zapewne wykorzystywano podczas nieznanych nam dziś rytuałów i obrzędów. Ceramiczne garnki sprzed tysiącleci - poza zagadką swego przeznaczenia - kryją jeszcze jedną tajemnicę. To znaczenie rysunków, jakimi są pokryte.

Nie tylko do ozdoby?

Wystawa pt. „Ryte, kłute, odciskane...”, która w piątek otwarta zostanie w toruńskim Ratusza Staromiejskim, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co prahistoryczni garncarze przekazywali poprzez te znaki. „Proponujemy państwu jedną z wielu możliwych interpretacji” - przyznają kuratorzy Beata Bielińska-Majewska i Leszek Kucharski.

Ale nie tylko wzory na garnkach są tematem ekspozycji. Ma ona też przybliżyć metody, jakimi garncarze neolityczni i starożytni posługiwali się w swojej pracy. Unikatowe naczynia gliniane powstałe od epoki neolitu po wczesną epokę żelaza na toruńską wystawę wypożyczono z muzeów w Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Są tam też eksponaty z własnych zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Otwarcie zaplanowano na najbliższy piątek na godz. 17.00.

Poetycka gra w karty

Równie tajemnicze co ryty na dawnej ceramice są dla nas japońskie znaki pokazywane na innej nowej wystawie Muzeum Okręgowego. A wiele z nich to wiersze, które na pamięć znają nawet dzieci. Co imponujące, te poezje czyta się w Japonii od ośmiuset lat. Pochodzą z XIII-wiecznego „Zbioru z O-gura”. Są nie tylko lekturą obowiązkową uczniów, ale i... podstawą popularnej gry karcianej.

Wystawa „Po jednym wierszu stu poetów” w Kamienicy pod Gwiazdą nie jest jednak tylko dla czytających po japońsku. W Kraju Kwitnącej Wiśni pismo to także dzieło sztuki do oglądania jak malarstwo i tak mamy je potraktować.

Skarby towarzystwa

Jakie skarby zgromadziło Towarzystwo Naukowe w Toruniu w krótkim czasie od jego założenia, świadczy fakt, że już jako „trzylatek” pokazywało swoje zbiory sztuki i zabytków na wystawie w Paryżu.

Wojna poczyniła w tych zbiorach (przekazanych wcześniej miejskiemu muzeum) spustoszenia. Zachował się jednak m.in. drzeworyt jednego z najsłynniejszych artystów wszech czasów Albrechta Duerera „Bestia z rogami baranka” z 1511 roku. Grafikę można oglądać w Ratuszu Staromiejskim na wystawie „Nauka - sztuka - edukacja. 140 lat działalności Towarzystwa Naukowego w Toruniu”. Wystawa pokazuje też dzieje TNT i ludzi z nim związanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska