Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oryginalne instrumenty, piękne stroje i chińska muzyka ludowa zachwyciły toruńską publiczność

Jarosław Wadych
Absolwentki chińskich wyższych uczelni muzycznych grały na tradycyjnych instrumentach
Absolwentki chińskich wyższych uczelni muzycznych grały na tradycyjnych instrumentach Jarosław Wadych
W Toruniu zabrzmiały największe przeboje chińskiej muzyki ludowej. Wystąpiły instrumentalistki i wokalistka z Guilin – miasta partnerskiego Torunia w Chinach.

„Wieczór Chiński” był dziewiątym koncertem w ramach tegorocznego Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Europa - Toruń. Muzyka i Architektura”.

Absolwentki chińskich wyższych uczelni muzycznych grały na tradycyjnych instrumentach, znanych w Państwie Środka od co najmniej kilkunastu stuleci. Wydobywały dźwięki z guzheng przypominającego cytrę, szarpanego instrumentu, mającego 21 jedwabnych strun i potężne drewniane pudło rezonansowe; erhu - instrumentu smyczkowego, nazywanego „chińskimi skrzypcami”.

Także z pipy - szarpanego instrumentu strunowego, czasami nazywanego chińską lutnią, z pudłem rezonansowym w gruszkowatym kształcie, który w Chinach używany jest od ponad dwóch tysięcy lat. Wśród instrumentów, na których grały, były także charakterystyczne chińskie flety w kształcie gruszki z trzema rurkami.

W programie koncertu znalazły się między innymi: „Long Chuan Diao” („Smok - melodia z łodzi”) - utwór wpisany przez UNESCO na listę 25 najlepszych utworów ludowych na świecie oraz Duet - erhu i guzheng: „Yu Zhou Chang Wan” („Wieczorne pieśni z łodzi rybackiej”) - utwór wykorzystywany jako tło muzyczne w prognozie pogody CCTV przez 30 lat. Pieśni i utwory instrumentalne opowiadały też o miłości, szczęśliwym życiu, kwiecie jaśminu i gościnności Guilin.

Specyficzna, egzotycznie brzmiąca w Polsce, chińska muzyka zachwyciła słuchaczy, nagradzających zespół gorącymi oklaskami. Publiczność interesowała się wyglądem i budową instrumentów, a także chińskim zapisem nutowym – różnym od europejskiego.

W finale koncertu pojawiły się akcenty polskie i europejskie. Chiński zespół wydobył ze swych instrumentów melodie: „Głęboka studzienka”, „Szła dzieweczka”, „Kukułeczka kuka” i „Ogniska już dogasa blask”. Publiczność, zachęcona przez prowadzącą koncert Magdalenę Miszewską-Zasadną, dołączyła do dźwięku instrumentów swój śpiew.

Warto wiedzieć

- Chińskie artystki: Chen Min, Zheng Yu, Mo Yani i Gao Yuchuan goszczą w Europie po raz pierwszy. Przyleciały specjalnie na koncert w Toruniu.

- Wystąpiły dzięki staraniom Changlina Mar, pochodzącego z Guilin i mieszkającego w Toruniu od ponad 20 lat inicjatora współpracy tych miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska